راه‌حل مشکل من چیست؟ (۱)

راه‌حل مشکل من چیست؟ (1)

اگر دوست دارید به همتایان خود کمک کنید، اگر روش‌های موفقی دارید که با اجرای آن‌ها به نتیجه رسیده‌اید، اگر می‌خواهید از تجربه‌های موفقتان صحبت کنید، با ما همراه شوید تا با همفکری و مشورت با همدیگر راه‌حل‌های مناسبی برای رفع مشکلاتمان پیدا کنیم. ما اعضای خانواده‌‌ی بزرگ کانون هستیم و دوست داریم همه با هم به سمت پیشرفت و موفقیت حرکت کنیم، البته با به‌کارگیری روش‌های صحیح و با کم‌ترین خطا و اشتباه.

تصمیم داریم هر بار یکی از سؤالات متداول دانش‌‌آموزان را مطرح ‌کنیم و با کمک هم و با ارائه‌ی راه‌‌حل‌های مناسب، به دوستانمان کمک کنیم.

راه‌حل مشکل من چیست؟

گروه زیادی از دانش‌آموزان می‌‌پرسند: با وجود این‌که یک ماه از سال تحصیلی گذشته است، هنوز برنامه‌ریزی مشخصی برای حل تمرین تشریحی و تست برای همه‌ی درس‌ها نداریم. با چه برنامه‌ای می‌توانیم برای مباحثی که می‌خوانیم، هم تمرین تشریحی حل کنیم و هم تست؟

به آن‌ها پیشنهاد می‌کنم بعد از این‌که کتاب درسی را کامل مطالعه کردید و تمرینات آن را حل کردید، اولویت را با حل تمرینات تشریحی قرار دهید.

اگر روزانه ۳ درس را مطالعه کنید و بعد از مطالعه‌ی هر درس (عمومی و اختصاصی)، حداقل ۲ تمرین تشریحی حل کنید، روزانه می‌توانید ۶ تمرین حل کنید؛ یعنی هفته‌ای ۴۲ تمرین و در دو هفته ۸۴ تمرین تشریحی برای همه‌ی درس‌ها و مباحثی که می‌خوانید حل می‌کنید.

اگر مبحث را خوب یاد گرفته‌اید، تمرینات دشوارتر را حل کنید، اگر ناقص یاد گرفته‌اید، تمرینات ساده‌تر را حل کنید و اگر تا حدودی مطلب را آموخته‌اید، تمرینات پرتکرار حل کنید.

حل حدود ۸۰ تمرین تشریحی در دو هفته مساوی است با تثبیت مطالب در ذهن و یادگیری کامل آن‌ها.

اگر روزانه ۳ درس را مطالعه کنید و بعد از مطالعه‌ی درس‌ها و حل تمرینات تشریحی، حداقل ۱۰ تست برای آن‌ها حل کنید، روزانه می‌توانید ۳۰ تست حل کنید؛ یعنی هفته‌ای ۲۱۰ تست و در دو هفته ۴۲۰ تست برای همه‌ی درس‌ها و مباحثی که می‌خوانید تست کار می‌کنید. اولویت در حل تست را با تست‌های کنکور سراسری قرار دهید.

حل حدود ۴۰۰ تست در دو هفته مساوی است با تسلط بر مباحث و افزایش مهارت تست‌زنی.

حل ۸۰ تمرین تشریحی + حل ۴۰۰ تست در فاصله‌ی دو آزمون = پیشرفت در آزمون

با اجرای این روش می‌توانید به صورت متعادل برای همه‌ی درس‌ها و مباحث، تمرین تشریحی و تست حل کنید.

شما چه روشی را برای این دانش‌آموزان ارائه می‌کنید؟

اگر تجربه‌ی موفقی در این زمینه دارید، از آن‌ها سخن بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *