بررسی مشکلات و نقایص دفاتر برنامه ریزی کنکور

۱-  عدم پشتیبانی از تمامی رشته های هنرستانی , دبیرستانی و دانشگاهی

اولین مشکلی است که برای خرید دفاتر برنامه ریزی با آن روبه رو خواهید شد چرا که می توان گفت تمامی این دفاتر برای دانش آموزان دبیرستانی بویژه دو رشته ریاضی و تجربی طراحی و چاپ شده اند و اگر شما برای رشته ای غیر از ریاضی و تجربی بدنبال دفتر برنامه ریزی باشید حتما با مشکل مواجه خواهید شد.

۲-  عدم امکان استفاده مجدد در دوران دانشجویی و کنکور مقاطع بالاتر

از دیگر ایرادهای این دفاتر هست و اگر شما بخواهید برای شرکت در کنکور رشته دیگر یا مقطع بالاتر برنامه ریزی انجام دهید باید دوباره برای خرید دفتر برنامه ریزی هزینه کنید که ممکن است متناسب با رشته یا کنکور مورد نظر شما نباشد.

۳-  محدودیت در تعریف درس ها و عدم امکان  تعریف فصل های مربوط به هر درس

یکی دیگر از اشکالات است چرا که با توجه به محدودیت اندازه کاغذ این دفاتر , شما مجاز به تعریف حدود ۱۰ درس یا کتاب برای مطالعه هستید و در اکثر این دفاتر هیچ امکانی هم برای تعریف مباحث یا فصل های مربوط به درس ها بطور مشخص و منظم وجود ندارد.

۴-  غیر قابل استفاده برای تمامی کنکورها در همه مقاطع

(کارشناسی پیوسته , کاردانی , کاردانی به کارشناسی , کارشناسی ارشد و دکترا )

اکثر دفاتر برنامه ریزی درسی موجود در بازار فقط برای کنکورهای کارشناسی پیوسته و کاردانی طراحی و چاپ شده اند و اگر شما دانشجو هستید و قصد دارید در کنکور مقاطع بالاتر شرکت کنید , این دفاتر برای شما قابل استفاده نخواهند بود.

۵ –  عدم امکان ثبت برنامه مطالعه شده با جزئیات کامل و دقیق

از مهمترین مشکلات این دفاتر است مثلا در اکثر این دفاتر شما نمی توانید زمان های درس خواندن و تست زدن و نیز تعداد تست و درصد تست زده هر درس را به تفکیک مباحث و فصل های آن درس ثبت کنید

مثلا فقط می توانید ثبت کنید که ۲ ساعت برای درس ریاضی تست زده اید اما نمی توانید مشخص کنید از کدام فصل ها و مباحث تست زده اید و یا حتی امکان ثبت درصد تست زده شده هم وجود ندارد و شما فقط می توانید برنامه ای که مطالعه کرده اید را در حالت کلی و نه بصورت جزئی و دقیق , ثبت کنید که این باعث بروز مشکلاتی خواهد شد که در ادامه توضیح خواهم داد.

۶ –  مشکل بودن برنامه ریزی منظم و دقیق برای مطالعه در آینده

همانطور که شما نمی توانید برنامه مطالعه شده خود را در این دفاتر بطور دقیق و با جزئیات ثبت کنید برای ثبت برنامه مطالعه در آینده هم با مشکلاتی مواجه هستید و فقط می توانید نام کتابی را که می خواهید در روزهای آینده مطالعه کنید  بهمراه زمان پیشنهادی برای درس خواندن و تست زدن , ثبت کنید اما برای برنامه ریزی دقیقتر مانند تعیین مباحث و فصل هایی که برای هر درس می خواهید مطالعه کنید بهمراه زمان پیشنهادی مشکل خواهید داشت.

۷ –  تعداد گزارشات کم و عدم امکان تهیه گزارشات متنوع و کاربردی

بزرگترین ایراد و مهمترین ضعف دفاتر برنامه ریزی موجود در بازار است چون شما برای شناخت و ارزیابی وضعیت درسی و مطالعه خود باید بتوانید از اطلاعات ثبت شده گزارشهای مختلفی تهیه کنید اما اکثر دفاتر برنامه ریزی اصلا در این زمینه کار نکرده اند و بنوعی بیشتر شبیه دفتر یادداشت هستند که شما فقط اطلاعتتان را در آنها ثبت می کنید و تنها دو یا سه دفتر برنامه ریزی وجود دارد که قسمت هایی برای تهیه گزارش دارند که تعداد این گزارشها کمتر از ۴ یا ۵ مورد است.

۸ –  محاسبه گزارش ها بصورت دستی با ماشین حساب همراه با اتلاف وقت و احتمال اشتباه

مشکلی است که باعث شده بسیاری از دفاتر برنامه ریزی قسمتهای گزارش نداشته باشند. زیرا تهیه گزارش در این دفاتر باید بصورت دستی و با کمک ماشین حساب انجام شود و شما برای جمع آوری اطلاعات برای یک گزارش خاص مانند تعداد ساعات تست زدن درس ریاضی در دی ماه , باید مدام صفحات این دفاتر را ورق بزنید تا اطلاعات مورد نیاز را پیدا کنید که همین کار باعث هدر رفتن وقت شما خواهد شد و احتمال اشتباه در محاسبات هم وجود دارد.

۹ –  مشکل بودن تحلیل وضعیت درسی و ناتوانی در بررسی نقاط ضعف و قوت داوطلب

شما برای تحلیل و بررسی وضعیت درسی خود باید بتوانید اطلاعات ثبت شده در این دفاتر را ارزیابی کنید و این کار تنها با تهیه گزارشات مختلف امکان پذیر است که متاسفانه دفاتر برنامه ریزی در زمینه گزارشگیری بسیار ضعیف عمل کرده اند و به همین خاطر شما نمی توانید بدرستی نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید.

۱۰ – پرداخت هزینه بالا به مشاور برای تحلیل وضعیت مطالعه و برنامه ریزی برای آینده

بخاطر مشکلی که در مورد قبلی اشاره کردم شما نیاز به یک مشاور تحصیلی و کنکوری دارید تا بتواند با توجه به اطلاعات ثبت شده در دفتر برنامه ریزی و تجربه ای که دارد , وضعیت درسی شما را بررسی و ارزیابی کند و برنامه مطالعه در روزهای آینده را تنظیم کند و شما بهتر اطلاع دارید که هزینه هر جلسه مشاوره کنکوری چقدر زیاد است و از عهده بسیاری از خانواده ها خارج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *