چگونه درس بخوانید…

چگونه درس بخوانید...

یکی از متداولترین سوالات دانش آموزان روش صحیح درس خواندن است که پاسخ درست به آن می‌تواند در ایجاد انگیزه و میزان یادگیری آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد. توصیه‌های که در زیر می‌آید نکاتی است که رعایت‌کردن آن‌ها می‌تواند نقش موثری در مفید واقع شدن مطالعه داشته باشد

مکان و شرایط مطالعه:

 یکی از چالش های  دانش آموزان برای مطالعه , بی‌توجهی به شرایط و فضای مطالعه است.بهترین مکان برای مطالعه مکانی است که با محیط آن آشنا هستید و در هر زمانی برای مطالعه دردسترس است. مکان مطالعه را از نقاط آرام انتخاب کنید , به‌طوری‌که از نور طبیعی کافی برخوردار باشد ودر شب سعی کنید از چراغ مطالعه کمتر استفاده کنید , زیرا در خستگی زود هنگام چشم تاثیر مستقیم دارد.طراحی مکان مطالعه نیز اهمیت دارد ؛ زیرا استفاده از تزییناتی که متضاد با مطالعه باشد می تواند در مطالعه شما اختلال ایجاد کند.

زمان مطالعه:

در انتخاب زمان مطالعه نیز باید توجه کنید . باید زمان مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید که انرژی کافی برای مطالعه داشته باشید وپس از استراحت و رفع خستگی به مطالعه بپردازید.زمان مطالعه برای افراد مختلف  متفاوت است، برخی در سکوت شب و برخی نیز هنگام صبح را به عنوان زمان مطالعه انتخاب می‌کنند اما عموما مطالعه هنگام صبح از هر زمان دیگر بهتر است. زیرا ذهن انسان پس ازچندساعت استراحت و آرامش، بیش از هر زمان دیگر آماده یادگیری است. خوردن صبحانه و ورزش  نیز پیش از مطالعه در میزان یادگیری موثر است. پس به یاد داشته باشید که برای موفقیت ابتدا باید خودتان و عادت هایتان را بشناسید.

مطالعه ی دقیق:

کتاب را همواره بدون شتاب و عجله مطالعه کنید و تازمانی که مطلبی را به درستی فرا نگرفته‌اید , سراغ مطالعه مطلب دیگر نروید . یکی از عوامل عمده‌ای که باعث جلوگیری‌از درک سریع یک متن درهنگام خواندن مطلب می‌شود , تداخل آموخته‌های قبلی و بعدی است. جهش از مطالعه یک موضوع به موضوعی دیگر، بدون درنظر گرفتن فاصله، سبب می‌شود که دو مطلب به طور نامنظم در ذهن شما وارد شود  و در نتیجه هیچ کدام از دو مطلب به درستی در ذهنتان  باقی نماند. برای تغییر موضوع مطالعه همواره سعی کنید یک وقفه ایجاد کنید .

خلاصه نویسی:

یادداشت برداری و خلاصه نویسی از مهم‌ترین شیوه‌های درست مطالعه کردن است ؛ زیرا این کار باعث می‌شود که مطالب مهم کتاب همواره در دسترس باشد.برای خلاصه نویسی لازم نیست , حجم زیادی از مطالب رایادداشت کنید.مطلب را از اول تا آخر بخوانید ؛ سپس کلمات کلیدی  در هر پاراگراف را پیدا کنیدومعنای آن ها را دقیق مشخص کنید.اگر مطلبی را خوب یادگرفتید ,یعنی می توانید به زبان خودتان آن را بیان کنید. تفاوت ها و شباهت ها را مشخص کنید و نکات هر موضوع را دسته بندی کنید. نکات مربوط به هر شکل را در کنار آن یادداشت کنید. برای خط کشیدن زیر مطالب مهم کتاب می توانید از مداد استفاده کنید تا امکان پاک کردن آن وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *