چگونه دانشجوی موفق تری شوید

برای یادگیری در دانشگاه لازم است بفهمید چگونه باید تکه‌های اطلاعات را به درستی کنار هم بچینید تا به تصویر کامل دست یابید.
چه دانشجوی ممتاز باشید، چه دانشجوی ضعیف؛ می‌توانید با استفاده از امکانات آموزشی، مهارت‌های‌تان را تقویت کنید و موفق‌تر باشید؛ مثلا می‌توانید از سایت و کتابخانه دانشگاه بیشتر استفاده کنید تا استادهایتاان را بهتر بشناسید و از راهنمایی‌های آنها یا از مشاوره‌های راهنمای تحصیلی دانشجویی استفاده کنید. هفته نامه سلامت برای بهبود وضعیت دانشجویان توصیه هایی دارد که در ادامه می خوانید:

با دانشجوی شب امتحانی بودن و با شتاب درس خواندن نمی‌توانید مقدار زیادی از مطالب را یاد بگیرید و آنها را در ذهن‌تان نگه دارید.

وقت گذاشتن برای درس خواندن، آن هم هر روز، بهترین راه برای تسلط بر رشته تحصیلی‌تان است. وقت بین کلاس‌های‌تان بهترین زمان برای دوره کردن مطالب درسی آن ساعت است.

برنامه داشته باشید. روزتان را با برنامه ‌ریزی و ثبت اطلاعات در تقویم‌تان پر بار کنید. زمان‌تان را برای درس خواندن و انجام تمرینات درسی‌تان برنامه‌ ریزی کنید. جلو جلو برای دوره امتحانات برنامه‌ریزی کنید.

برای یادگیری در دانشگاه لازم است بفهمید چگونه باید تکه‌های اطلاعات را به درستی کنار هم بچینید تا به تصویر کامل دست یابید. از رئوس مطالب، سر فصل‌ها و عنوان‌ها و مطالب فرعی برای سازماندهی اطلاعات استفاده کنید.

باانرژی‌تر درس بخوانید

خستگی و استرس قوه دریافت و حافظه را ضعیف می‌کند. خوب غذا بخورید. به‌ طور منظم ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید.

با آمادگی سر کلاس‌های‌تان حاضر شوید و از اول تا آخر کلاس یادداشت‌برداری کنید. کلاس‌های تان را از دست ندهید. استفاده از جزوه‌های دیگران نمی‌تواند به خوبی جزوه‌هایی که خودتان سرکلاس نوشته‌اید، برایتان مفید باشد.

هنگامی که جزوه می‌نویسید به نکته‌های مهم و تمرینات خوب گوش دهید. ساعت‌های غیردرسی به اتاق استاد و یا استادیارتان بروید. هرچه بیشتر یاد بگیرید، برای شب امتحان آماده‌تر خواهید بود.

حافظه‌تان را تقویت کنید

فعال‌تر باشید و حافظه‌تان را تقویت کنید؛ مثال و نمونه بسازید، نمادهای رمزی ابداع کنید. نکات خلاصه درس را بنویسید، کلمات کلیدی را مشخص کنید، عنوان‌ها را های‌لایت کنید یا حاشیه ‌نویسی کنید تا خلاق‌تر و علاقه‌مندتر شوید و حافظه‌تان در درسی که می‌خوانید، تقویت شود.

مهم نیست چه‌قدر از مطالب درسی‌تان را خوب یاد گرفته‌اید؛ چون بدون تمرین کردن حتما آنها را فراموش خواهید کرد. قبل از یک امتحان، بدون اینکه به یادداشت‌ها و یا عنوان‌ها نگاه کنید، آنها را برای خودتان یادآوری کنید.

موقع امتحان، نمره‌سوزی نکنید

با اشتباهات نوشتاری، نمره‌تان را از دست ندهید. از استراتژی‌‌های گوناگون برای امتحانات مختلف استفاده کنید؛ برای مثال، تستی یا تشریحی، دستورالعمل‌ها را بخوانید. حساب‌ زمان‌تان را داشته باشید و سوالات راحت‌تر را اول جواب دهید تا اعتماد به نفس‌تان بالا برود و استرس‌تان کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *