آخرین خبرها

روانشناسي خنده چه مي گويد ؟

روانشناسي خنده چه مي گويد ؟

شايد بارها اين جمله را شنيده‌ايم که خنده بر هر درد بي درمان دواست و بارها اين تجربه را حس کرديم که بعد از يک خنده طولاني تا ساعت‌ها و حتي تا روزها حال خوبي داشته‌ايم. در حقيقت، خنده، نوعي درمان است که ما را تشويق مي‌کند از پديده طبيعي فيزيولوژيکي خنده استفاده کنيم تا احساس‌هاي دردناک عصبانيت، ترس، کسالت و … در ما کاهش يابند.اما گاهي پيش مي‌آيد در موقعيتي قرار مي‌گيريم که مجبوريم به اجبار لبخند بزنيم يا حتي بلند بخنديم و حتما براي برخي از ما پيش آمده است از فرط عصبانيت زياد خنده‌مان گرفته که به آن خنده عصبي مي‌گويند. انواع خنديدن داريم اما آيا وقتي به اصطلاح به زور و تصنعي مي‌خنديم ديگران متوجه مي‌شوند؟ آيا مي‌توان با خنده دروغين ديگران را فريب داد و آيا خنده دروغين به همان اندازه بر روحيه انسان‌ها تاثيرگذار است؟ اينها سوالاتي است که ممکن است ذهن ما را مشغول کند،ما پاسخ اين سوالات را گردآوري کرديم و با مشورت با پوريا پاکرو روانشناس و مشاور به اين نتايج جالب رسيديم و گپ و گفتي داشتيم با اميد زندگاني بازيگر سينما و تلويزيون در مورد همين موضوع که خواندنش خالي از لطف نيست.

اميد زندگاني بر عکس ظاهر آرام و متينش اتفاقا کاملا خوش خنده بود و در صحبت‌هاي خود در مورد سوژه اين شماره ما که انواع خنديدن بود گفت: اتفاقا تز من در دانشگاه در مورد نقش حرکت در شخصيت‌ها بود که از نقاشي روي غارها شروع مي‌شد و تا همين موضاعات خنده ادامه داشت و صحبت در مورد اينکه آيا شناخت و تحليل يک شخصيت کافي است يا بايد روانشناسي حرکت‌هاي آن شخص را هم دانست.

خنديدن اصلا غير جدي بودن نيست
خنديدن اصلا غير جدي بودن نيست، هر حرکتي که در زندگي جزيي از رفتار و زبان ارتباطي آدم‌ها باشد جدي است، يعني اگر نتوانيم از يکي از اين ابزار استفاده کنيم نمي‌توانيم ارتباط کاملي برقرار کنيم و نمي‌توانيم اصل مطلب را انتقال داد، متاسفانه زندگي‌هاي امروزي زندگي کاملا فردي شده است و در دنياي مجازي قرار گرفته ست، حتي در اين دنيا براي خنده‌ها هم آيکون‌هايي تعريف شده است به شکل يک صورت گرد که نه بيني دارد نه گوش، نه چاق است نه لاغرو نه يک صورت کامل که فقط با تغيير يک خط به عنوان لب احساس‌ها را انتقال مي‌دهد و حتي افراد جدي هم در مقابل شنيدن يک جک ممکن است همين آيکون را بفرستند و يک فرد خوش خنده و شوخ طبع هم همان آيکون را مي‌فرستد. خنديدن تصويري از احساس است.

يک لبخند يک عمر خاطره مي‌سازد
خيلي وقت‌ها تظاهر به لبخند و خوشحالي را من هم انجام مي‌دهم، ما بازيگر ها به نسبت کارمان گاهي محيط کار و لوکيشين‌مان مي‌شود کل محيط زندگيمان و شهري که درآن زندگي مي‌کنيم، و وقتي مردم را مي‌بيني مجبوري به خاطر اينکه او مي‌خواهد از تو احساس مثبت دريافت کند لبخند بزني. حالا ممکن است تو در شرايط بدي مثل مشکلاتي در زندگي باشي يا حتي بيمار باشي يا حال خوبي نداشته باشي اما به هر حال بايد لبخند بزني زيرا آن شخص فقط دو يا سه دقيقه با تو در ارتباط خواهد بود و آن دو، سه دقيقه مي‌تواند کل سرنوشت خاطره تو رادر ذهن آن شخص رقم بزند .

خوش به حال الکي خوش‌ها
افرادي هستند که بي‌دليل و زياد مي‌خندند و ما آنها را به الکي خوش بودن متهم مي‌کنيم، بايد بگويم که خدا را بايد شکر کرد که آنها خوش هستند. هر چند جا و شرايطي که در آن هستيم خيلي مهم است  و اينکه کجا بخنديم. به نظرمن از خنده يک انسان مي‌شود به شخصيتش پي برد همانطور که مي‌توان از طرز گريه کردن يک شخص پي به رفتارهاي او برد. به عنوان مثال شخصي که با صداي خيلي بلند مي‌خندد درست است که شادي خودش را انتقال مي‌دهد اما در عين حال خودخواهي خود را نيز نشان مي‌دهد. شايد در اتاقي ديگر مريضي وجود داشته باشد و شايد در آن جمع شخص يا اشخاص غمگيني وجود داشته باشد. بعضي اوقات در يک جمع ممکن است همه به يک موضوع خاطره‌انگيز و واقعا خنده‌دار بخندند اما يک نفر در آن جمع تنها به لبخندي اکتفا مي‌کند، ما متوجه مي‌شويم بار غم اين شخص خيلي بيشتر از شدت آن هيجان و شادي است.

اخموها جذاب‌تر نيستند
من به شدت با مدهاي رفتاري مخالفم، متاسفانه غير از پوشاک به تازگي رفتارهايي هم مد شده است. يک زماني در سينماي ما چهره ايراني گم شد يعني ما ديگر کمتر بازيگران چشم و ابرو مشکي ديديم و چشم رنگي ها سينما را احاطه کردند و همين اتفاق در رفتار ها نيز افتاد و به مرور قيافه گرفتن مد شد . ما فکر مي‌کنيم هر چه بيشتر قيافه بگيريم با شخصيت‌تر هستيم، در صورتي که خنديدن با اخم و قيافه لحظه‌اي است و اگر آن شخص يک صحبت کوچک بکند آن موقع است که بايد تصميم بگيريم که اصلا شخصيتي وجود دارد که در مورد آن صحبت کنيم . اين ژست ها فقط به درد عکس گرفتن مي‌خورد نه زندگي.

لبخند مودبانه  و لبخند حقيقي
لبخند مؤدبانه، به‌طور معمول، هنگام احوالپرسي سريع يا تصديق مؤدبانه چيزي به‌کار مي‌رود. هيچ حرکت قابل تشخيصي در چهره ديده نمي‌شود و فقط گوشه‌هاي لب به سمت بالا حرکت مي‌کنند؛ نوعي اداي احترام و نشان دادن محبت در ديدار اوليه با يک شخص که مي‌خواهيم حسن نيت خودمان را به اثبات برسانيم .

لبخند حقيقي هنگامي ديده مي‌شود که تغييرهايي در رفتار ايجاد شود که نشان‌دهنده خوشايند بودن يا لذت بردن از چيزي باشد. به همين دليل، حقيقي ناميده مي‌شود؛ زيرا از شادي واقعي به‌وجود مي‌آيد. وقتي از موضوعي رضايتمان حاصل مي‌شود و خشنود مي‌شويم لبخند حقيقي مي‌زنيم .

نشانه‌پيروزي
يکي ديگر از موقعيت‌هايي که آدم بي‌اختيار مي‌خندد، موقعيت برتري و پيروزي است. براي مثال وقتي يک تيم ورزشي بازي را مي‌برد، در چهره بازيکنان اين خنده را مي‌بينيد. اين خنده هم از آن خنده‌هايي است که لبخند را به لب بقيه هم مي‌آورد، البته به اين شرط که در تيم بازنده نباشند! در اين نوع خنده معمولا افراد به بالا مي‌پرند و دست‌هاي خود را بالا مي‌برند يا مي‌دوند و همچنان لبخند پيروزي مي‌زنند.

براي مسخره کردن
متاسفانه مسخره کردن هم از دلايل خنديدن نوع بشر به شمار مي‌رود. مسخره کردن ظاهرا براي تحقير ديگري است اما در واقع در پاسخ به تمايلات سرکوب شده افراد اتفاق مي‌افتد. براي همين هم خنده‌هاي ناشي از مسخره کردن عصبي و کشدار است و اصلا دلچسب نيست .از قديم گفته‌اند «با هم بخنديم به هم نخنديم» اما معمولابرخي از افراد اين حرکت ناپسند را خيلي دوست دارند و يکي از سرگرمي‌هايشان تمسخر کردن ديگران و خنديدن به آنهاست. اين نوع خنده اصلا زيبا نيست .

لبخند هيجان‌زده و لبخند از سر تعجب و شگفتي
لبخند هيجان‌زده شامل دو حس است: هيجان و شادي. ما در اين حالت، لبخند حقيقي را همراه با علامت‌هايي مانند بالا بردن ابروها و ايجاد خطوط افقي در روي پيشاني مشاهده مي‌کنيم. وقتي از موضوعي هيجان زده و خوشحال مي‌شويم معمولا مي‌خنديم البته به همراه حرکات فيزيکي مانند پريدن، بالا بردن دست‌ها يا حتي تکان دادن سر .

شده کسي شما را سور‌پرايز کند و به خودتان بياييد، ببينيد داريد مي‌خنديد؟! اين خنده ناشي از تعجب است و از آن خنده‌هايي است که بقيه را هم به لبخند وا مي‌دارد، البته وقتي واقعي باشد اصلاً از همان مواردي است که آدم را لو مي‌دهد که براي مثال از هديه خوشش آمده يا نه، چون نمي‌توان مصنوعي‌اش را در صورت ايجاد کرد.اين حالت در لحظه به وجود مي‌آيد به همين دليل نمي‌توان حالتي دروغين را برايش در نظر گرفت، ما در لحظه خوشحال يا غمگين مي‌شويم. اين لحظه آنقدر کوتاه است که نمي توان تصميم گرفت که الان بخندم يا نه؟ تا قبل از تصميم گرفتن ما مغز عکس‌العمل خود را نشان مي‌دهد.

خنـده همراه با اخم
برخي از افراد وقتي مي‌خندند اخم هم مي‌کنند که معمولا دربعضي از افراد چهره جذاب تري به آنها مي‌دهد، اين نوع خنده بيشتر در ميان سوپر استارها ديده مي‌شود، آنها تلاش مي‌کنند متفاوت باشند؛ حتي در نوع خنديدن.

خنده با دهان کج شده
وقتي دهان کسي موقع خنديدن کمي کج مي‌شود، بيشتر نشان مي‌دهد که شيطينتي در آن است. شايد مثلا قصد سربه‌سر گذاشتن دارد. در اين حالت کمي گوشه لب روبه پايين است و چشمان فرد هم به شخص مورد نظر زل زده است. اين حالت نشان دهنده شخصيت سرزنده و شيطنت وار کسي است که معمولا در اين حالت خنده در حال فکر کردن است.

خنده با فک افتاده
اين نوع خنده هم از نوع غير واقعي خنده است. در واقع ما وقتي مي‌خنديم. کمي فکمان پايين‌تر مي‌آيد اما اگر خنده مصنوعي باشد، فک کمتر پايين مي‌آيد و نشان مي‌دهد که فرد احتمالا براي داشتن اين لبخند تمرين کرده و الان خنده‌اش طبيعي و ناشي از احساسش نيست.

خنده زورکي
خنده زورکي عصبي است و بيشتر پيام استرس را منتقل مي‌کند. گاهي هم براي عوض کردن حال و هواي حاکم و گاهي هم براي همراهي با جمع است؛ يعني فرد دلش مي‌خواهد با اين گروه همراه باشد. در بعضي مواقع فرد شرايطي که در آن است را دوست ندارد اما بنا به دلايلي نمي تواندجمع را ترک کند و مجبور به تحمل شرايط است که در اين‌صورت گاهي مجبور به لبخند‌هاي زورکي مي‌شود .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*