راه‌حل مشکل من چیست؟ (۲)

 راه‌حل مشکل من چیست؟ (2)

اگر دوست دارید به همتایان خود کمک کنید، اگر روش‌های موفقی دارید که با اجرای آن‌ها به نتیجه رسیده‌اید، اگر می‌خواهید از تجربه‌های موفقتان صحبت کنید، با ما همراه شوید تا با همفکری و مشورت با همدیگر راه‌حل‌های مناسبی برای رفع مشکلاتمان پیدا کنیم.

تصمیم داریم هر بار یکی از سؤالات متداول دانش‌آموزان را مطرح ‌کنیم و با کمک هم و با ارائه‌ی راه‌حل‌های مناسب، به دوستانمان کمک کنیم.

راه‌حل مشکل من چیست؟

گروهی از دانش‌آموزان می‌پرسند: «در حین درس خواندن تمرکز کافی نداریم و همین امر باعث می‌شود بعضی مباحث و مطالب را چندین بار تکرار کنیم و زمان بیش‌تری به مطالعه اختصاص بدهیم ولی بازدهی کافی را نداشته باشیم. برای افزایش تمرکز در حین مطالعه و به حداقل رساندن عوامل مزاحم فکری چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟»

پیشنهاد من به این گروه از دانش‌آموزان این است که مکان مشخصی را به درس خواندن اختصاص دهید و سعی کنید اتاق مطالعه‌ی مرتب و منظمی داشته باشید. ترتیب چینش کتاب‌ها بر اساس ترتیب مطالعه‌ی آن‌ها باشد و حتی‌المقدور محیط مطالعه‌ی آرام و به دور از سر و صدایی را برای درس خواندن انتخاب کنید. زمانی که درس می‌خوانید از تلفن همراه استفاده نکنید. همیشه روی میز مطالعه یک برگ کاغذ سفید قرار دهید و زمانی که موضوعی فضای ذهنتان را مشغول کرد، سعی کنید آن را به صورت تیتروار روی برگه بنویسید و موضوع مزاحم را از ذهنتان دور کنید. قبل از خواب، برگه را بخوانید و درباره‌ی هر موضوع اندکی فکر کنید و آن‌ها را بررسی کنید. مطمئن هستم که از دیدن تیترهایی که نوشته‌اید، خنده‌تان می‌گیرد و به خودتان خواهید گفت: »این موضوعات می‌خواستند تمرکز مرا در حین درس خواندن از بین ببرند!» اگر این کار را چندین بار انجام دهید، عادت خواهید کرد که به عوامل مزاحم در زمان‌هایی که مطالعه می‌کنید، فکر نکنید و با حواس جمع‌تری درس بخوانید.

تمرکز در حین مطالعه باعث می‌شود که در لحظاتی که مطالب را یاد می‌گیرید و به خاطر می‌سپارید، تمام توان ذهنی خود را در جهت یادگیری بهتر و کامل‌تر مطالب به کار ببرید و با متمرکز شدن روی آن موضوع و بررسی و تحلیل آن از زوایای مختلف، نه تنها کامل‌‌تر یاد می‌گیرید، بلکه خلاقیت و قدرت تحلیل‌گری ذهنتان را هم تقویت می‌کنید.

 شما چه روشی را به این دانش‌آموزان پیشنهاد می‌کنید؟

اگر تجربه‌ی موفقی در این زمینه دارید، از آن‌ها سخن بگویید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *