آخرین خبرها

ده راه کاربردی و سودمند مدیریت استرس

ده راه کاربردی و سودمند مدیریت استرس

استرس واکنش بدن است به تغییرات فیزیکی، روحی ویا عاطفی که مستلزم تعدیل و پاسخ گویی می باشد. استرس مخرب (پریشانی) استرس منفی است و زمانی به وجود می آید که استرس بدون تسکین ادامه پیدا کند. استرس مخرب (پریشانی) تعادل داخلی بدن را مختل کرده وسبب بروزعلائم بیماری های جسمی و روحی مانند سردرد ، بالارفتن فشار خون ، دردهای قفسه سینه ، بی خوابی ،افسردگی ، حملات هراس و نگرانی می شود.استرس بخشی از زندگی است . دانستن راه های مدیریت آن می تواند سودمند واقع شود.

  1. برای تمدد اعصاب زمان بگذارید

راه های آرامش بخش را پیدا کنید.یاد بگیرید که چطورفکر کنید یا از تمرین های تمدد اعصاب استفاده کنید.موسیقی آرام بخش گوش کنید.دوش بگیرید . هر آنچه که به آرامش شما کمک می کند انجام دهید و شما می توانید تکنیکهای پس خوراند زیستی را به عنوان راه های سالم مدیریت استرس از متخصصان مشاور آموزش ببینید.

  1. یک روال معمولی  را حفظ کنید

تا آنجا که ممکن است سعی کنید یک روال روزانه بهنجار را ادامه دهید. مسئولیت های اضافه را محدود کنید و یاد بگیرید که « نه » بگویید.

  1. رژیم غذایی سالم داشته باشید

بر غلات ، میوه ها و سبزی ها متمرکز شوید . از مصرف زیاد شکر ، غذاهای چرب و کافئین پرهیز کنید و خود درمانی نکنید چون می تواند استرس منفی را بد تر کند .

  1. ورزش را به عنوان بخشی ازفعالیت های روزانه قرار دهید

شرکت در برخی از فعالیتهای ورزشی متعادل برای حداقل ۳۰دقیقه در روز به شما کمک می کند تا از استرس خلاص شوید، سطح انرژی تان را بالا می برد و به خوابیدن شما هم کمک می کند و روحیه تان را بهبود می بخشد . ورزش همچنین برای قلب ، ریه و شش ها و قوه تفکر مفید است . این فعالیتها شامل قدم زدن ، آهسته دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا ، ایروبیک و پیاده روی می باشد.

  1. نگرش مثبت داشته باشید

به جای اینکه تسلیم افکار منفی شوید ، فکرتان را مثبت نگه دارید که می تواند در تداوم بخشیدن به تفکر مثبت به شما کمک کند . در مورد خودتان مثبت فکر کنید . حضور افراد مثبت و الهام بخش در اطرافتان می تواند به تقویت روحیه شما کمک کند.

  1. در فعالیت هایی که از آن لذت می برید شرکت کنید

برای سرگرمی ها و علایقتان وقت بگذارید. عضو یک تیم ورزشی شوید . برای خدمت رسانی داوطلب شوید.به اشخاصی که به کمک شما نیاز دارند کمک کنید.

  1. به اندازه کافی بخوابید

۷ تا ۸ ساعت خواب شب ، غلبه بر استرس و پریشانی را آسان تر خواهد کرد.کسیکه به اندازه کافی استراحت می کند هوشیار تر و سریع الفکر تر است و کمتر عصبانی می شود و نق می زند و ناآرام هم نیست.

  1. با شخص مورد اطمینان خود صحبت کنید

صحبت کردن با دیگران در مورد احساسات شدید خود وقتی پریشانید می تواند مفید باشد. احساساتتان را با یک دوست مورد اطمینان ، یکی از اعضای خانواده ، متخصص مشاور یا یک روحانی (شخصیت مذهبی) در میان بگذارید.در میان گذاشتن رنج و اندوه کمک می کند که استرس مخرب را کاهش دهید . شرکت در یک گروه حامی یا کسانیکه تجربه شرایط یا وقایع مشابه را داشته اند می تواند در رهانیدن فرد از استرس منفی مفید باشد.

  1. یاد بگیرید به جای کنترل ، سازگار باشید

قبول کنید شرایط ، اتفاقات و کسانی در زندگی وجود خواهند داشت که شما قادر به تسلط  بر آنها نیستید . یاد بگیرید انعطاف پذیر باشید تا بتوانید از پس مشکلات برآیید .این موضوع می تواند در کاهش استرس به شما کمک کند.

  1. خندیدن را به یاد داشته باشید

خنده یکی از بهترین درمان ها است.خنده مواد شیمیایی را در مغز آزاد می کند و باعث افزایش آرامش می شود.کسانی که قادرند در زندگی شوخ طبع باشند ، شاد ترند و تمایل دارند زندگی طولانی تری داشته باشند و کمتر مشکلات جسمی دارند . شاید یک خنده مسرت بخش در روز بتواند به شما در دور ماندن از عوامل استرس زا کمک کند .


 . حملات پانیک یک دوره ی احساس ترس شدید است که بطور موقت فعالیتهای عادی فرد را مختل می سازد. شروع آن معمولاً ناگهانی و بدنبال یک عامل محیطی آزاردهنده یا دلهره آور است. «وب سایت دکتر محمد والی پور – متخصص روانپزشکی»

. تمرین های تمدد اعصاب (آرمیدگی و یا آرام بخشی عضلانی) تکنیک های بسیار مفیدی برای جایگزین کردن هیجانات عصبی و تنشی و احساسات با وضعیت آرام و ملایم هستند که باید توسط متخصصان و با شیوه های اصولی و صحیح به کار گرفته شود تا اثرات خود را ظاهر سازند.«وبلاگ کارشناس مشاوره خانم فرزانه دریاباری »

. پس خوراند زیستی ( بیوفیدبک) شیوه ای تکمیل کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن  شما می آموزید عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب را با کمک ذهنتان کنترل نمایید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*