دست از بهانه‌تراشی بردار

دست از بهانه‌تراشی بردار

این جزئی از طبیعت انسان است که گاهی اوقات گله و شکایت کـنـد، اما ممکن است تداوم این گله و شکایت‌ها فرصت کسـب موفقیت را از شما بگیرد. همه‌ی ما کسانی را می‌شناسیم که هر وقت آن‌ها را می‌بینیم، در حــال شکایت کردن هسـتند. ایـن افـراد تأثـیر منفی بر روی ما می‌گذارند و روحیه‌مان را ضعیف می‌کنند.

افراد موفق سعی می‌کنند بیش‌تر وقت‌ها مثبت باشند و مثبت بیندیشند. گله و شکایت‌های‌شان همیشه توأم با توجیه منطقی است و خیلی زود از حالت منفی بیرون می‌آیند و سعی می‌کنند از دریچه‌ی مثبت به مسئله نگاه کنند. اگر به حرف‌های افراد شاکی در مورد موانعی که بر سر راه موفقیت آن‌ها بوده است گوش کنید، خواهید دید که همه‌ی حرف‌های‌شان فقط توجیه ضعف‌های خودشان و بهانه‌تراشی است. این افراد به جای مواجه شدن با موانع و کنار آمدن با آن‌ها، مثل دشمن با آن‌ها برخورد می‌کنند و فکر می‌کنند فقط به دلیل وجود این موانع بوده که در کارشان موفق نشده‌اند. آن‌ها به جای این کارها باید یاد بگیرند که از دریچه‌ی مثبت به این موانع نگاه کنند و ببینند که از چه طریقی می‌توانند از این موانع عبور کرده و بر مشکلات فائق آیند.

شکایت کردن فقط شانس موفقیت را از شما می‌گیرد و هیچ سودی ندارد. افرادی که سعی می‌کنند با دید مثبت به اطرافشان نگاه کنند و کم‌تر شکایت می‌کنند، در زندگی خود موفق‌تر هستند. آن‌ها روش برخورد با مشکلات و موانع مختلف و عبور از آن‌ها را می‌دانند. ممکن است گه‌گاه خسته و درمانده شوند، اما خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی‌شان آن‌ها را به ادامه‌ی راه تشویق می‌کند. از قدیم گفته‌اند که موفقیت، موفقیت می‌آورد؛ اما این هم کاملاً درست است که شکست و ناامیدی هم به دنبال خود شکست و ناامیدی بیش‌تری می‌آورد. افرادی که عادت به شکوه و شکایت دارند، باید سعی کنند از این حباب منفی‌بافی و منفی‌گرایی بیرون آیند و به دنیا با دید مثبت نگاه کنند.

شکایت کردن به دوستان، اقوام و خانواده هیچ دردی را درمان نمی‌کند، فقط با این کار این حس منفی را به دیگران هم انتقال می‌دهید و کم کم دوستانتان از اطرافتان دور می‌شوند و از برخورد و صحبت کردن با شما گریزان می‌شوند. مطمئناً کسی دوست ندارد موجی از افکار و احساسات منفی به او تحمیل شود. اگر بعد از تفکر صادقانه با خود متوجه شدید که شما هم جزئی از این منفی‌بافان و شکایت‌کنندگان هستید، الان وقت تغییر رسیده است. سعی کنید با واکنشی مثبت به مشکلات و موانع، آن‌ها را از سر راه موفقیت خود بردارید و به جای بهانه‌تراشی به دنبال راه‌های مثبت برای کنار آمدن با آن‌ها باشید.

دست از بهانه‌تراشی بردارید. برای عمل نکردن به برنامه‌ی راهبردی یا نخواندن درس‌های مدرسه، از کسی یا چیزی شاکی نشوید. لازم است کمی به محیط اطرافتان نگاه کنید. در این صورت همه‌ی افراد را در حال تلاش برای حال و آینده می‌بینید. آینده در دستان شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *