خوب بخوابید تا خوب یاد بگیرید

خوب بخوابید تا خوب یاد بگیرید

درس خواندن و مطالعه‌ی طولانی‌مدت، مغز را خسته می‌کند و راندمان یادگیری را کاهش می‌دهد. ذهن افراد آمادگی یادگیری و به‌خاطرسپاری مطالب زیادی را دارد، به شرط آن‌که این فرایند به شکل صحیح و اصولی انجام شود.

بعد از یادگیری هر مطلب جدید باید به ذهن خود این اجازه را بدهید که آموخته‌های‌تان را طبقه‌بندی کند و آمادگی یادگیری مطالب بیش‌تر و جدیدتر را پیدا کند. بعد از این‌که مطلبی را آموختید یا مرور کردید، به مدت چند دقیقه به ذهن خود اجازه دهید که نکات مهم و کلیدواژه‌ها را یک بار مرور و دسته‌بندی کند. انجام این کار باعث می‌شود که بعد از چند ساعت مطالعه که می‌خواهید استراحت کنید و بخوابید، آسوده‌‌تر و آرام تر باشید و به همه‌ی نکات مهمی که در ذهن دارید، فکر نکنید و سعی نکنید در حین خواب آن‌ها را در ذهنتان طبقه‌بندی کنید.

وقتی خوب می‌خوابید و آرامش دارید، به ذهن خود این امکان را می‌دهید که خوب استراحت کند و برای یادگیری‌های بیش‌تر، آماده‌‌تر و فعال‌تر شود.

دلیل این‌که کودکان آسوده و آرام می‌خوابند این است که قبل از خواب موضوع خاصی برای فکر کردن ندارند و تنها از فرط خستگی است که خوابشان می‌برد.

سعی کنید در حین درس خواندن تا جایی که امکان دارد، از مغزتان کار بکشید و زیاد درس بخوانید و ذهنتان را خسته کنید. در واقع مانند یک دانشمند و نابغه عمل کنید؛ ولی وقتی می‌خواهید بخوابید، مانند یک کودک بخوابید؛ یعنی با ذهنی آرام و به دور از هر نوع تشویش و آشفتگی.

نه زیاد بخوابید و نه کم. خوب بخوابید و آرام و مطمئن باشید که استراحت خوب و کافی، تأثیر زیادی بر میزان و نحوه‌‌ی یادگیری‌های‌تان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *