با ارزیابی آزمون ذهن خود را شفاف کنید

با ارزیابی آزمون ذهن خود را شفاف کنید

ارزیابی بعد از آزمون‌ها و آگاهی از خود و داشتن ذهنیتی شفاف از خود به شما کمک خواهد کرد تا روز‌های آرام‌تری به دنبال داشته باشید.

اگر بتوانید در آزمون‌ها ضعف‌های خود را شناسایی کنید خواهید توانست آن‌ها را به مرور برطرف کنید و به آن‌ها مجالی برای تکرار در آزمون‌های جامع و نهایتاً کنکور ندهید؛ این یعنی پیشرفتی شگرف در یادگیری شما و یکی از نتایج مطلوبی است که شما با آزمون دادن به آن خواهید رسید. از همه مهم‌تر این‌که ارزیابی آزمون به شما کمک می‌کند که به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید و از نتایج آن برای برنامه‌‌ریزی خود در آزمون‌های بعدی استفاده کنید و شیوه‌های مطالعاتی خود را با توجه به زمانی که در اختیار دارید، اصلاح کنید.

بعد از هر آزمون نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱- هیچ آزمونی بدون بررسی و تحلیل دقیق آن، کامل نیست. زمانی از همه‌ی فواید یک کنکور آزمایشی بهره‌ی کامل را می‌برید که یک ‌آزمون را در هر سه حوزه‌ی “قبل از آزمون، حین آزمون و بعد از آزمون” به طور دقیق اجرا کنید.

۲- آزمون بخشی از راه است و بخش دیگر، ارزیابی آزمون است. ارزیابی آزمون به شما کمک می‌کند که به نقاط ضعف خود پی ببرید و از نتایج آن برای برنامه‌ریزی خود برای آزمون‌های بعدی استفاده کنید و شیوه‌های مطالعاتی خود را با توجه به زمانی که در اختیار دارید، اصلاح کنید.

۳- ارزیابی آزمون و بررسی تعداد غلط‌‌‌ها و مهم‌تر از همه دانستن دلیل اشتباهات خود، در روند مطالعه و بالا بردن ترازتان نقش بسزایی دارد.

۴- ضمن استراحتی کوتاه بعد از پایان هر آزمون، شروع به بررسی دقیق دفترچه‌ی سؤالات آزمون و تطبیق پاسخ خود با پاسخ‌نامه، کتاب‌ها و جزوات درسی کنید و دلیل عدم پاسخ‌گویی یا غلط زدن‌های خود را پیدا کنید.

۵- برای جلوگیری از خستگی زیاد می‌توانید بعد از درصد‌گیری سریع، تحلیل را به صورت درس به درس و با استراحت‌های کافی بین آن‌ها انجام دهید تا نتیجه‌ی بیش‌تری از تحلیل آزمون خود بگیرید.

۶- هنگام ارزیابی و تحلیل آزمون، علاوه بر پاسخ‌نامه، بهتر است به کتاب‌ها و جزوات خود مراجعه کنید. این کار یادگیری شما را دوچندان می‌کند و از میزان فراموشی مطالب می‌کاهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *