انعطاف پذیری؛ توانمندی ویژه مغز انسان

انعطاف پذیری؛ توانمندی ویژه مغز انسان

نرمی و انعطاف پذیری تنها منحصر به انسان نیست. اما توانمندی ویژه ای که مغز ما برای انطباق و هماهنگی دارد منحصر به گونۀ ماست. توانایی مغز انسان برای تغییر و هماهنگی با چالش های پیرامون همان انعطاف پذیری نامیده می شود.

انعطاف پذیری را می توان به عنوان تجربۀ باردار یا تجربۀ وابسته دسته بندی کرد. منظور از انعطاف پذیری تجربۀ باردار، اشاره به درگیری موجودات زنده با محرک های محیط پیرامون برای تغییر و درنتیجه پیشرفت دارد.به نظر می رسد که مواجهه با مسائل روزمره در یک دوران بحرانی و حساس برای بلوغ فکری و پیشرفت امری ضروری و طبیعیست. برای نمونه در طبیعت؛ جوجۀ فنچ نیاز به شنیدن صدای آهنگ والدینش دارد. بنابراین فنچ ها قبل از بلوغ جنسی به گونه ای پیچیده روش آواز خواندن را از فنچ های بالغ می آموزند.

دانشمندان امیدوارند که از طریق رشدِ بینش مغز با روش های جدید در زمینۀ درمان کسانی که با ناتوانی های یادگیری، آسیب های مغزی و اختلالات عصبی درگیر هستند، تلاش کنند و حتی فراتر هم رفته و درک بهتری از پیری داشته باشند.

اگر ما بتوانیم راه حلی که موجب توقف انعطاف پذیری در سنین بالا می شود را بیابیم آنگاه ممکن است از بحران های دوران کهولت برای جلوگیری از آسیب هایی که در این سنین به ما می رسد، درک بیشتری داشته باشیم. محققان امیدوارند با توانایی درک عملکرد طبیعی مغز در طول مراحل بهبود صدمات مغزی، به روش های درمانی ویژه ای که به اختلالات مغزی در سنین بالاتر منتهی می شود، دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *