افزایش توان هوشی

افزایش توان هوشی

اگر مغز را به دو قسمت مجزا تقسیم کنید، هر بخش عملکرد متفاوتی خواهد داشت. بطوری که نیم کره سمت چپ، مربوط به زبان و مهارت هاست. در واقع بررسی اطلاعات بصورت منطقی در این قسمت صورت می گیرد. هم چنین نیم کره راست مغز، عملکردی یکپارچه و همه جانبه دارد و در واقع نیروی خلاق در این بخش تولید می شود.یکی از امور ضروری برای بالا بردن بازدهی توانی هوشی، تفکر یکپارچه و یا به عبارتی ایجاد هماهنگی میان عملکردهای  دو نیم کره مغز می باشد.  در این صورت می توان درک، سرعت پردازش اطلاعات و قدرت حافظه را افزایش داد.

برای درک بهتر این موضوع می توان گفت عمل پردازش کلمات  بر عهده نیم کره چپ مغز می باشد و قسمت راست مغز تصاویر و شنیدنی ها را پردازش می کند؛ به همین علت است که اگر خواندن مطلبی با مشاهده تصویر مرتبط همراه باشد، درک بهتری صورت می گیرد.

در ادامه تمرین های زیر کمک زیادی به تقویت تفکر یکپارچه می کند:

  1. ۱٫   کار کردن با مدادرنگی ها هنوز هم برای ما جذاب است! پس دست به کار شوید. اسامی رنگ ها را روی کاغذ بنویسید، ولی این بازی یک شرط دارد! باید اسم هر رنگ را با رنگ دیگری نوشت. حالا سعی کنید کلمات را بخوانید ولی رنگی را که می بینید به زبان بیاورید.

بنفش          سبز           قرمز           زرد            نارنجی                سفید

  1. ۲٫   کمی به دنیای کودکی برگردید! دنیای کودکانه ی پرتخیل! و اجسام و سازمان ها را بصورت یک حیوان تصور کنید! در ابتدا کمی سخت به نظر می رسد، ولی پس از مدت کوتاهی تمرین می توانید به راحتی مترو را به یک مار پایتون گرسنه تشبیه کنید که مردم را می بلعد!
  2. ۳٫   یک تمرین که قبلاً برای یک بار هم که شده حتما انجامش داده اید، سعی کنید با دستی که با آن نمی نویسید شروع به نوشتن کنید. بعد از نوشتن چند خط مطلب با خط خوش و با دست مخالف، می توانید خوشحال باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *